هفتمین اجلاس شورای جهانی صنایع دستی آسیا و اقیانوسیه صبح روز چهارشنبه هشتم اردیبهشت سال جاری با حضور دکتر نامور مطلق، معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی، فرزین حق پرست، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، غدا حیجاوی، رئیس منطقه آسیا و اقیانوسیه شورای جهانی صنایع دستی و اعضای هیئت رئیسه شورای جهانی صنایع دستی در تبریز آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، فرزین حق پرست در نخستین روز هفتمین اجلاس شورای جهانی صنایع دستی آسیا و اقیانوسیه ضمن خوش آمد گویی به میهمانان و شرکت کنندگان در این اجلاس گفت: انتخاب تبریز به عنوان شهر جهانی فرش دستباف در سال ۲۰۱۶ و پایتخت گردشگری کشورهای اسلامی در سال ۲۰۱۸ را دو رویداد مهم بین المللی برای این شهر دانست و میزبانی تبریز از اجلاس شورای جهانی صنایع دستی را به فال نیک گرفت.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی در این نشست ضمن ارائه گزارشی از اقدامات اداره کل در خصوص حفظ عنوان تبریز، شهر جهانی فرش دستباف، برگزاری نمایشگاه های فرش و صنایع دستی در سطح ملی و بین المللی را از برنامه های انجام گرفته در این زمینه عنوان کرد.

وی هم چنین از تلاش برای تسریع در روند اتمام موزه فرش در راستای حفظ و ارتقای جایگاه تبریز در عرصه فرش در سال جاری خبر داد.

حق پرست برگزاری اجلاس وزرای گردشگری کشورهای آسیایی در شهریور ماه سال جاری در تبریز را فرصتی مناسب برای تعامل بین المللی در حوزه گردشگری، معرفی صنایع دستی و ورود هنرمندان صنایع دستی استان به بازارهای جهانی دانست.

وی با بیان اینکه تبریز امروز میزبان همفکری و هم اندیشی انسان های خلاق و هنرمندی است که در تکاپوی برقراری صلح و خلاقیت در بین جوامع مختلف هستند، بر تلاش مستمر و طولانی کشور ایران و شهر تبریز برای خلق آثار شایسته و ماندگار هنری و صنایع دستی تأکید کرد.

وی با ابراز تأسف از ترویج جنگ و خشونت به نام اسلام در برخی از کشورهای اسلامی تأکید کرد: برگزاری اجلاس شورای جهانی صنایع دستی با محوریت هم اندیشی صلح و خلاقیت در صنایع دستی در تبریز، بیانگر صلح طلبی کشورهای اسلامی و به خصوص ایران است.

حق پرست مهمترین پیام این آثار هنری را خلق تصاویر و اندیشه هایی برگرفته از صلح و دوستی و محبت بین تمام عناصر هستی عنوان کرد.

وی در خاتمه با اشاره به اظهار رضایت اعضای هیئت رئیسه اجلاس شورای جهانی صنایع دستی آسیا و اقیانوسیه از حضور در تبریز، بازدید از بازار فرش، بازدید از آزمایشگاه های تخصصی فرش در دانشکده هنر و برگزاری جلسه با فعالان و کارآفرینان حوزه فرش را از دیگر برنامه های اعضای اجلاس طی روزهای آتی دانست.

معاون صنایع‌دستی کشور نیز در این اجلاس با اشاره به نتایج مثبت برگزاری اجلاس شورای جهانی صنایع دستی در تبریز افزود: در این اجلاس چندین موضوع مهم از نظر علمی و تشکیلاتی مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت که حضور ایران در پروژه های علمی از جمله تدوین دانشنامه صنایع دستی آسیا و اقیانوسیه و رنگرزی سنتی در کشورهای آسیایی از جمله محورهای مورد توافق در این اجلاس بود.

بهمن نامور مطلق خاطر نشان کرد: حضور فعال ایران در پروژه های بزرگ آسیایی، زمینه ساز توسعه صنعت گردشگری کشور و افزایش تبادلات فرهنگی و هنری خواهد بود.

وی با اشاره به برگزاری نشست هم اندیشی صلح و خلاقیت در صنایع دستی در روز نهم اردیبهشت در تبریز گفت: در این نشست قرار است در جهانی که با تهدید به جنگ و چالش های آن روبرو است، راجع به صنایع دستی و تأثیر آن بر صلح سخن گفته شود.

نامور مطلق در تشریح برنامه های اعضای هیئت رئیسه اجلاس در زمان حضور خود در تبریز، بازدید از بازار فرش مظفریه و دو کارگاه فرش دستباف تبریز و بازدید از روستای کندوان و اسکو را از برنامه های در نظر گرفته شده برای اعضای اجلاس عنوان کرد و افزود: اسکو به عنوان قطب باتیک در ایران و حتی خاورمیانه شناخته می شود و امید است از طریق مصوبات این اجلاس زمینه برای تبادل نظرات و دیدگاه های کشورهای شاخص فعال در این حوزه از جمله مالزی، هند و اندونزی برای ارتقای کیفی و زیبایی شناختی باتیک اسکو فراهم شود.

وی از بازدید اعضای هیئت رئیسه اجلاس از نمایشگاه آثار فاخر صنایع دستی نامزد دریافت مهر اصالت ۲۰۱۶ در تهران نیز خبر داد.

لازم به ذکر است، در ادامه این اجلاس نشست هم اندیشی صلح و خلاقیت در صنایع دستی، روز پنجشنبه ۹ اردیبهشت ماه در هتل پارس تبریز برگزار خواهد شد.